Pliiatsid

Teame, et pliiatseid on väga palju erinevaid ja erinevat liiki. Laste lemmikud olenemata vanusest ja otstarbest. Laps võtab pliiatsi kätte päris varases eas ning kriitseldab/joonistab miskit paberile. Esimesed sammud uue ja huvitava maailmaga tutvumiseks. Samas meile suurematele nii igapäevased ja tavalised asjakesed. Lasteaeda minnes on juba joonistamis tunnid ja koolis igapäeva kasutuses nii joonistamiseks kui ka kirjutamiseks. Kuidas siis valida eale vastav pliiats? Kuidas me nimetame pliiatseid – värvipliiatsid ja harilikud pliiatsid. Jagame pliiatsid välimuse ja omaduste järgi. Peenikesed ja paksud; pikad ja lühikesed; kolmnurksed ja tahulised; parema- ja vasakukäelistele; aukudega ja täppidega; süsid – põrutuskindlad ja tavalised; odavad ja kallid. Tegelikult ei ole ju väga vahet, peaasi et lapsele meeldib. Kui nüüd veidi arutleda omaduste üle, siis oleks hea neist lähtuda.

Vanuses 1-8.aastat eelistatakse pakse pliiatseid ja kolmnurkseid. Parem tulemus ja õige käehoiu harjutamine, kindlam ja lapsele lihtsam. Kolmnurkse pliiatsiga on pea võimatu valesti õppida õiget käehoidu. Pakse värvitud korpusega pliiatseid on lapsel parem ülesse leida ja silm haarab paremini. Kooli minnes on paksu pliiatsiga parem värvida, aga siis juba laps eelistab peenikesi pliiatseid. Pinalisse muidugi peenikesi parem mahutada, aga pikad ja paksud pliiatsid kestavad jällegi kauem. Lühikesed pliiatsid olid varem väga populaarsed vanusele 1-4.aastat, aga neid nüüd liigub Eestis vähem. Lühikese pliiatsi kasuks räägib asjaolu, et lapse väike käsi ei väsi. Parema- ja vasakukäelisele on oma toote sari ja valikut on. Aukude ja täppidega pliiatsid on pigem mugavuse ja libisemis kindluse jaoks. Paremakäelisel on augud pliiatsitel lõigatud ühtpidi ja vasakukäelisele täpselt vastupidi. Ehk siis mugavus ja vajadus õigesti käes hoidmise järele. Aukude ja täppidega on ka reeglina kolmnurksed pliiatsid. Osad pliiatsi süsid on kaetud täiendava kaitse kihiga, et kukkudes ei lähe süsi nii kergesti katki. Ja siis veel hind – odavad ja kallid. Kvaliteetne on kallima hinnaga. Odavama hinnaga pliiatsid on ka väga head ja vastupidavad. Tegelikult saab iga laps omale soovitud ja sobivad pliiatsid soetada. Koolis või kodus ei ole ju väga vahet mis on hind, peaasi et pliiatsitega on mugav joonistada või kirjutada. Harilikud pliiatsid on müügil reeglina ühekaupa. Värvilised pliiatsid nii ühekaupa kui ka komplektis 10-12värviga. Iga laps leiab alati omale lemmikud ja need on lemmikud läbi aastate.

Kõik see mis ma siia kirja panen, on minu kogemuste põhjal välja kujunenud nende aastatega, mis olen koolitarvete valdkonnas tegutsenud.. Igal ühel meist on oma arvamus ja lähenemine. Mõnusat ostlemist.